Image

Analoger er billigere end Nazonex, prisen på russiske og importerede udskiftningsmidler

Nasonex - et lægemiddel produceret i form af en spray, designet til at modstå respiratoriske allergiske reaktioner. Derudover håndterer lægemidlet effektivt rhinitis og bihulebetændelse. På trods af den tilstrækkelige effektivitet har medicinen en ulempe - det har en overpris. I betragtning af denne situation hos mange patienter er spørgsmålet, om Nazonex har lignende substitutter til en mere overkommelig pris.?

Indikationer Nasonex

  • Allergisk rhinitis - kronisk eller sæsonbestemt;
  • Vedvarende bihulebetændelse.

Må ikke ordinere medicin

  • Til mennesker med intolerance over for komponenterne i produktet;
  • At have smitsomme sygdomme i næseslimhinden;
  • Undergået en operation eller skade på den øvre luftvej;
  • Børn under 12 år.

Derudover skal der udvises forsigtighed til dem, der har flere former for tuberkulose, en systematisk virusinfektion.

Kan jeg bruge gravide og ammende bryster??

Ifølge kvalificerede læger anbefales behandling af gravide kvinder og dem i amningstadiet ikke til kvinder.

Dette skyldes, at der ikke er foretaget specialiserede undersøgelser vedrørende toksicitet og virkninger på fosteret. De i laktationsperioden bør selv beslutte, om barnet bliver skadet, mere end fordelene ved en mor med en rhinitis.

Bivirkninger

  • Næseblødninger og anden slimhindeaflæsning;
  • Brændende fornemmelse og irritation i næsen;
  • Betændelse i slimhindeslimhinden;
  • Forekomsten af ​​nyser;
  • Hovedpine.

Indgivelsesmetode og dosering

Brugsanvisning:

Den terapeutiske og profylaktiske dosis er 50 mg i hver næsebor (2 injektioner) 1 gang om dagen. Det er tilladt at stige til 400 mcg om nødvendigt (maksimal dosis pr. Dag).

Med et fald i symptomer bør dosis reduceres.

Anbefalinger og særlige brugsbetingelser

  • Undgå kontakt med de synlige organer;
  • Flasken skal rystes inden brug;
  • Før du bruger inhalatoren, skal du højst udføre 7 korrigerende klik;
  • Bivirkninger, nemlig forskellige irritationer i næsehulen og svelget, som vedvarer i lang tid, er grunden til afslutningen af ​​terapien.

Hvor meget er Nazonex: prisen på et apotek

Dette farmaceutiske produkt kan købes ved at gå til enhver apotekbutik eller bestille online uden at forlade dit hjem. Prisen for det kan nå op til 785 rubler (information hentet fra internettjenesten til bestilling af medicin - apteka.ru, Moskva). Det er værd at bemærke, at omkostningerne ved det er ret høje. Denne kendsgerning får os til at se efter mere overkommelige medicin..

Liste over russiske og importerede billige sprayanaloger

Efter at have undersøgt det farmaceutiske marked viste det sig at være en tabel, der sammenlignede omkostningerne ved lignende midler. De har en lignende sammensætning og indikationer..

Analoger er billigere end NazonexApteka.ru pris i rubler.Piluli.ru-pris i rubler.
MoskvaSPbMoskvaSPb
Flixonase735751769708
Avamis634650759581
Desrinitis387399407361
Nozephrine384408510-
Nazarel3673981412332
Momat Rino364376434-
Vibrocil284314289256
Nasobek180190197171
Xylen77777162

Flixonase - (Polen / Spanien)

Tildel til behandling af rhinitis, der forekommer i årstiderne, samt forebyggelse og dens udvikling til en konstant.

Det er forbudt at bruge til børn under 4 år og til personer med intolerance over for komponenter.

Kvinder i position og ammer brystmælk hos børn - anbefales ikke.

Uønskede reaktioner i kroppen kan være en følelse af tørhed og irritation, ændringer i smag. Manifestationen af ​​hududslæt er ikke udelukket.

Avamys - (Det Forenede Kongerige)

Dette britiske produkt er effektivt mod allergisk rhinitis hos både voksne og børn over 2 år. Dette er dens vigtigste forskel fra andre generikere..

Listen over kategoriske forbud mod brug inkluderer kun følsomhed over for de stoffer, der udgør stoffet. Avamis anbefales ikke til dem, der har leverdysfunktion..

Parallelt påvirker Avamis ikke alvorligt den syge organisme. De mest almindelige fænomener er næseblødninger og dannelsen af ​​små mavesår i det..

Desrinitis - (Tjekkiet)

Lægemidlet er ret bred. Dette er netop dens største forskel. Det bruges topisk til at eliminere betændelse og kløe i forskellige dermatitis. Derudover anvendes Desrinitis til inhalation, til behandling af astma. Ligesom Nazonex gør dette stof det muligt at modstå rhinitis, som manifesterer sig i årstiderne eller den konstante og svære forløb af bihulebetændelse (dog sammen med den parallelle brug af antibiotika).

Den tjekkiske modstykke er kontraindiceret til hypersensitive patienter, der har en samtidig infektion i næsehulen, og dem, der for nylig har gennemgået en operation i den øvre luftvej..

Gravide og ammende mødre skal overveje, om risikoen for et ufødt barn eller baby ikke overstiger den sandsynlige terapeutiske virkning..

Samtidig bivirkning ved nasal brug kan være en følelse af irritation, nemlig forbrænding, kløe, tørhed i den øvre luftvej, dannelse af blodpropper.

Nozefrin - (russisk erstatning)

Den indenlandske producent tilbyder en ret god og relativt billig erstatning, der vil hjælpe med at kurere allergisk rhinitis, akut bihulebetændelse (inklusive kronisk). Derudover inkluderer Nozefrins kompetence polyposis i næsehulen, hvilket forårsager en krænkelse af luftvejsfunktionen og lugt.

Denne medicin er ikke ordineret til dårlig tolerance af strømmen eller dens hjælpeelementer såvel som efter nylige kirurgiske indgreb og skader i næsehulen. Aldersgrænsen afhænger af diagnosen. Så behandling af sæsonbestemt allergisk rhinitis er forbudt for børn under 2 år, bihulebetændelse - op til 12 år og polypose - indtil voksen alder.

Forsigtigt er nødvendigt med en tuberkuloseinfektion (i latente og aktive former), en virus- eller svampeinfektion samt herpes. Kvinder i position og mødre, som ammer Nozefrin anbefales ikke.

Terapi kan i isolerede tilfælde ledsages af en række parallelle reaktioner. Disse inkluderer frigivelse af blod i form af slim, blodpropper fra næsen, irritation af dets inderside, dannelse af små mavesår. Derudover udelukkes ikke hovedpine og nyser..

Nazarel - (Tjekkiet)

Den vigtigste indikation er forebyggelse af forekomst og behandling af regelmæssig samt løbende næse forårsaget af allergier.

Ingen grund til at bruge Nazarel til børn under 4 år, overfølsomme patienter. Derudover anbefales det ikke at ty til dette værktøj i nærvær af herpes, andre forskellige sygdomme af en smitsom karakter, der påvirker de øvre luftvej. Kun stærke og effektive antibiotika kan klare dem. Der skal også udvises forsigtighed efter operationer, der involverer den øvre luftvej eller alvorlige skader..

I form af bivirkninger, smerter i hovedet, tørhed og kløe med introduktionen af ​​Nazarel, forekomsten af ​​en ubehagelig lugt og smag i munden, samt allergier - udslæt i huden, hævelse i ansigtet er muligt. Langtidsbehandling kan have en alvorlig effekt på barnets stabile vækst, øge det intraokulære tryk og reducere binyrebarkfunktionen..

Momat Rino - (Indien)

Indikationer inkluderer en løbende næse, som har sæsonbetonede manifestationer eller allergier, bihulebetændelse af forskellige forløb. Momat Rino har lignende indikationer med Nozephrine på grund af dens effektivitet mod polypose, der fører til respirationssvigt.

Forbudet mod anvendelse af et indisk lægemiddel gælder overfølsomme patienter, der har gennemgået en operation eller alvorlige næseskader. Der er også en aldersgrænse. Det er fuldt ud i overensstemmelse med Nozefrin..

Bivirkninger på den syge organisme inkluderer ofte faryngitis, hovedpine, øget intraokulært tryk, blødning fra næsehulen, dens irritation, som er ledsaget af forbrænding.

Vibrocil - (Schweiz)

En forholdsvis almindelig og universel medicin, der giver dig mulighed for at klare en akut løbende næse, som var forårsaget af forkølelse eller en allergi. Vibrocil kan ordineres til behandling af vedvarende bihulebetændelse eller akut form. Det schweiziske lægemiddel skiller sig ud med sin evne til at have en hjælpevirkning i akut ørebetændelsesmedie. En anden forskel fra de fleste substitutter, der overvejes i artiklen, er brugen til forberedelse til operationen eller efter fjernelse af hævelse i næsehulen, som er forårsaget af interferens i dette område.

Vibrocil er kontraindiceret, hvis patienten har intolerance over for dens sammensætning, atrofisk rhinitis eller alder under 6 år. Et kategorisk forbud gælder for gravide og ammende kvinder.

Der skal overholdes særlig omhu under behandlingen for personer med hjerte-kar-sygdomme, glaukom og thyroidea-problemer..

Den positive forskel er, at denne medicin ikke forårsager næseblod. Kun forbrænding og tørhed i den øvre luftvej kan forekomme side om side.

Nasobek - (Tjekkiet)

Det er værd at bemærke dets effektivitet mod rhinitis af allergiske og sæsonbetonede manifestationer. Nasobek eliminerer virkningerne af en forkølelse forårsaget af irritationer som en skarp lugt eller kold luft.

Dette farmaceutiske produkt vil ikke blive ordineret til personer, der ikke tolererer komponenterne i sammensætningen, der har infektioner med svampeoprindelse, okulær herpes og hyppige næseblod. Aldersgrænse - ikke tidligere end 6 år.

Der skal udvises forsigtighed hos dem, der er diagnosticeret med alvorlig leversygdom, glaukom, havde et tidligere myokardieinfarkt, samt operationer i næsen.

Insektet medfører i de fleste tilfælde ikke alvorlige bivirkninger. Kun milde begivenheder er sandsynligvis, såsom hyppig nysen, næsesmerter, en brændende fornemmelse. På grund af en reaktion på en bestemt komponent af produktet, kan der forekomme hududslæt eller nældefeber..

Xylene - (indenlandsk billigste erstatning)

I betragtning af de lave omkostninger kan den kvalitativt kæmpe med rhinitis af forskellige oprindelser, bihulebetændelse, ørebetændelse. Derudover kan Xylen være involveret i den forberedende fase til diagnosticering, der påvirker næsevejene.

Xylen er kontraindiceret hos mennesker med glaukom, atrofisk rhinitis, højt blodtryk, høj hjerterytme og følsom over for det aktive stof..

Kvinder, der har en baby eller modermælk, skal kun bruge Xylene efter udnævnelsen af ​​en læge, som skal afgøre, om det vil være effektivt for hende uden at forårsage alvorlig skade på fosteret og barnet. Derudover skal de nøje overholde de doser, der er ordineret af lægen, og undgå deres betydelige overskud.

Det er værd at tilføje, at langvarig terapeutisk behandling med denne medicin ikke er tilladt.

Samtidige fænomener kan være forårsaget af lang eller hyppig brug. Irritation af slimhinden, kløe i næsen og nyser findes enkeltvis. Ødemer forekommer sjældnere, hjertebanken øges, blodtrykket stiger, hvilket fører til udvikling af hovedpine, opkast og søvnforstyrrelse.

Resumé af billige synonymer

Det studerede værktøj i artiklen har et antal værdige erstatninger, der ikke afviger grundlæggende i sammensætning og indikationer. Virksomheder, der beskæftiger sig med produktion af farmaceutiske produkter, er placeret i forskellige dele af verden og producerer overkommelige produkter, der kan bekæmpe sygdomme i næsehulen. Enhver farmaceutisk butik, ethvert onlineapotek har i sit sortiment en medicin, der vil tilfredsstille repræsentanten for hver sociale gruppe. Et vigtigt punkt i dette tilfælde er at kontakte en medicinsk institution, hvor en kvalificeret otolaryngolog vil stille den korrekte diagnose, ordinere det bedst egnede lægemiddel og doseringsregime.

Oversigt over Nazonex-analoger

Gennemgang af effektive og billige analoger

Da medicinen er ret dyr, er der ofte et behov for at vælge analoger og en erstatning billigere end nasonex. I dette tilfælde skal lægemidlets virkning være den samme som for dyre hormoner.

For at finde en passende erstatning for medicinen skal du vide omkostningerne ved nasonex. Så 60 doser af medicinen koster omkring 500 rubler, 120 doser - det koster cirka 850 rubler.

Der er analoger og nasonex-udskiftning, som er lidt billigere. De har en lignende effekt, men adskiller sig i aktive komponenter. Takket være brugen af ​​sådanne lægemidler er det muligt at opnå en kompleks effekt, at klare allergiske reaktioner, inflammatoriske processer, kvælning og hævelse.

Så Nasonex spray-analoger inkluderer følgende:

  1. Rinocenil - dets aktive komponent er beclamethason. 200 doser af lægemidlet vil koste omkring 350 rubler.
  2. Flixonase - det aktive stof i dette lægemiddel er fluticasonpropionat. En flaske, der indeholder 120 doser af stoffet, koster omkring 750 rubler.
  3. Nazarel - fluticasonpropionat er dets aktive ingrediens. På samme tid koster 120 doser af lægemidlet kun 320 rubler.
  4. Avamis - den aktive ingrediens i stoffet er fluticasonfuroat. I dette tilfælde koster 120 doser af stoffet 650 rubler.
  5. Nasobek - den aktive ingrediens er beclamethason. I dette tilfælde koster 200 doser af stoffet kun 170 rubler.
  6. Sinoflurin - det aktive stof i stoffet er fluticasonpropionat. 120 doser af et stof koster 430 rubler.

Det er strengt forbudt at vælge det billigste værktøj fra listen over analoger. Før du begynder behandling, skal du altid konsultere din læge. Specialisten skal vælge en effektiv medicin baseret på sygdommens historie og dens sværhedsgrad. Selvmedicinering kan forårsage farlige bivirkninger og alvorligt forværre en persons tilstand..

Detaljeret feedback om brugen af ​​Nasonex:

Nazonex eller Nazarel, hvilket er bedre?

Nazarel er et anti-allergisk lægemiddel, hvis aktive stof er fluticason. Nazarel er indiceret til forebyggelse af sæsonåben og året rundt rhinitis. Sammensætning pr. Dosis: 50 mcg fluticason. Nazarel har en stor liste over bivirkninger, er ordineret til børn fra 4 år og er kontraindiceret til gravide og ammende kvinder.

Hvilket er bedre - vokset eller nasonex? Eksponeringsspektrets kvalitet og bredde er bedre end nasonex, men det er billigt, 370 rubler pr. Pakke.

Nasobek og Nasonex: hvilket lægemiddel er billigere?

Nasobek-analog er billigere med en rekordminimal pris på 180 rubler pr. Pakke. Sammensætning: beclomethason. Nasobek består af en syntetisk glukokortikosteroid, der hjælper med at bekæmpe vasomotorisk og allergisk rhinitis. Nasobek har en stor liste over kontraindikationer: graviditet, glaukom, virale og svampesygdomme, tuberkulose. Hvad er bedre at vælge - nasobek eller nasonex? Billige analoger kan konkurrere med dyre lægemidler. Nasobek har lignende kontraindikationer, og han har færre mulige bivirkninger, hvilket gør stoffet mere sikkert. Nazonex 'liste over aftaler er imidlertid bredere.

Er dråber af Polydex en analog af Nazonex?

Polydex - øredråber baseret på glukokortikosteroid. De har en lav pris - omkring 300 rubler pr. Pakke. Udskift Polydas Nasonex vil ikke lykkes, da Polydex bruges til behandling af akut inflammatorisk proces med otitis media. Hvilket er bedre at vælge? Du skal ikke vælge mellem disse medicin, de har et andet medicinsk fokus.

Desrinitis og Nazonex, er der en forskel?

Desrinitis er en strukturel analog af Nazonex, har også en farmakologisk virkning, de samme indikationer. Prisen på desrinit er omkring 300 rubler. Nasonex eller desrinitis? Medicinen ligner aktivt stof, så der er ingen mening i at beslutte, om man skal bruge desrinitis eller nasonex, og at fokusere på valget af en bestemt medicin er kun til rådgivning fra den behandlende læge..

Nazaltafen eller Nazonex, som er mere effektiv?

Nazaltafen - en analog baseret på budesonid, koster 350 rubler pr. Pakke. Hvilket er bedre - nasaltafen eller nasonex? Lægemidlerne kan ikke sammenlignes, da nasaltafen ordineres fra en forkølelse af ikke-allergisk oprindelse, og nasonex har det modsatte formål. Derfor er det en fejltagelse at betragte stoffer som analoger, og du skal ikke lytte til informationen om, at Nazonex kan erstattes med billigere Nazaltafen.

Sammenligning af dyre analoger

Flixonase er et lægemiddel til behandling og forebyggelse af sæsonåben allergisk rhinitis. Dens gennemsnitlige omkostninger i Rusland varierer fra 720 rubler pr. Pakke. Medicinen har anti-allergiske, dekongestante og antiinflammatoriske egenskaber på grund af den aktive aktive ingrediens, som er en syntetisk glukokortikosteroid, fluticason.

Hvilket er bedre at svare: Nasonex eller Flixonase (dets relativt billige analoge) kan kun være behandlende læge, da kun han kan evaluere hvert enkelt tilfælde fra en professionel side.

For at hjælpe med rhinitis, en hormonel næsespray

Nazonex Intranasal Spray er et velkendt og efterspurgt belgisk stof, der har taget sin plads på hylderne på vores apoteker for 9 år siden. Fås i flere doser fra 30 til 120 doser. Inkluderet i gruppen af ​​glukokortikoider er det aktive stof mometasonfuroat. Det har en udtalt anti-allergisk og antiinflammatorisk virkning. Bruges til symptomatisk behandling til alle typer allergisk rhinitis, til behandling af polypose, bihulebetændelse, adenoider.

Vigtig! Sprayen er ikke egnet til behandling af forkølelse af svampe, viral eller bakteriel karakter..

Det er forbudt at ordinere et sådant lægemiddel i op til 2 år med en hyperreaktion på dets komponenter efter kirurgiske procedurer og næseskader. Det er ikke egnet til patienter, der lider af leversvigt, hyppige næseblod. Relative kontraindikationer er graviditet, amning og indtagelse af andre hormoner. På baggrund af brugen af ​​sprøjten kan der opstå bivirkninger: hududslæt, forbrænding, irritation, smerter, tørhed og sår i næsen, hovedpine. Perforering af næseseptum, nedsat binyrefunktion, øget intraokulært tryk, nedsat syn og smag er ekstremt sjældne. Det kan føre til mere alvorlige konsekvenser - Quinckes ødem, anafylaksi..

For at opsummere har Nazonex en række vigtige fordele: lav hyppighed af alvorlige bivirkninger, høj koncentration efter kunstvanding af næsevejene, hastighed af handling og bevist effektivitet, mangel på ethanol. Men der er også et minus - en høj pris. Prisen for medicinen afhænger af antallet af doser. Hvis der er 60 af dem - fra 460 rubler., Hvis 120 - fra 805 rubler. op til 1000 gnide. Og denne faktor kan ikke diskonteres, især hvis det tager lang tid at heles..

Erstatninger i form af en spray til børn

På det farmakologiske marked findes der Nazonex-erstatninger til børn i form af en spray, hvilket er meget praktisk og sikkert..

Avamis

Avamis er et lægemiddel, der fremstilles i form af en næsespray, den aktive bestanddel af stoffet er fluticasonfuroat. Det ordineres for at eliminere symptomerne på allergisk rhinitis..

Avamis bruges ikke af sådanne grunde:

  • allergi over for sammensætningen;
  • alder yngre end 2 år;
  • efter operation af nasopharynx;
  • lever- og nyredysfunktion;
  • genetisk disponering for blødning;
  • skader i ansigt og næse;
  • graviditet;
  • laktationsperiode Laktationsperiode

Standard sprøjteapplikation til patienter over 12 år - 1 gang i 24 timer, 2 injektioner pr. Slagtilfælde, 2-12 år - en injektion i begge nasale passager en gang dagligt.

De vigtigste negative reaktioner i kroppen på medicinen er blødning fra bihuler, ubehag og forbrænding i nasopharynx, allergiske manifestationer på huden. Nogle gange kan det forekomme:

  • øget blodtryk og hovedpine;
  • svimmelhed og søvnløshed;
  • krops træthed;
  • synsnedsættelse;
  • myopati.

Flixonase

Flixonase hører til gruppen af ​​dekongestanter. Den aktive bestanddel af lægemidlet er fluticasonpropionat, som hurtigt fjerner hævelse i næsevejene og letter vejrtrækning. Virkningen opstår et par minutter efter brug af sprayen og varer 24 timer.

Tildel til behandling og forebyggelse af følgende patologier:

  • allergisk rhinitis eller husstand (støv og dyrehår), sæsonbetonet rhinitis;
  • med hævelse af næsevejene med rhinitis.

Brug ikke medicinen, hvis du er allergisk over for komponenterne i medicinen såvel som til behandling af små børn under 4 år.

Under graviditet og i laktationsperioden ordineres medicinen inden for terapeutiske doser.

Medicinen indsprøjtes en gang i begge bihuler en gang dagligt. Dette er standarddoser, de samme for enhver aldersgruppe. Den tilladte varighed af medikamentkursus for børn 4-11 år er op til 60 dage, ældre end 11 år - op til seks måneder.

  • bronkospasme;
  • allergi - udslæt, kløe i huden og rødme i huden;
  • åndenød, Quinckes ødem;
  • oral candidiasis oral candidiasis

Nasobek

Nasobek er en Nazonex-erstatning, der indeholder beclomethason-dipropionat som et aktivt stof. Tildel Nasobek til behandling af sådanne sygdomme:

Må ikke ordinere medicin til:

  • følsomhed over for lægemidlet;
  • blødninger på huden;
  • næseblod;
  • alder under 6 år;
  • svamp i ENT-organerne;
  • candidiasis og herpes;
  • ARI.

Der er ordineret forholdsregler i sådanne tilfælde:

  • glaukom og hyperthyreoidisme;
  • nyre- og leverdysfunktion;
  • hjerteinfarkt; hjerteinfarkt
  • kirurgisk behandling og skader på nasopharynx;
  • graviditet og amning.

Rengør passagerne i næsen grundigt før proceduren med sprøjteinjektion. Doseringer afhænger af alderskategorien af ​​patienter:

  • 6-12 år - 1 injektion i 2 slag i næsen 2 gange om dagen;
  • fra 12 år - 1 injektion i begge næsebor 2-4 gange om dagen.

Varigheden af ​​forløbet af lægemiddelterapi er ordineret af lægen baseret på patientens alder, patologien og sværhedsgraden af ​​dens udvikling.

Negative reaktioner fra kroppen til brugen i behandlingen af ​​Nasobek:

  • forbrænding i nasopharynx og udvikling af infektion;
  • tørre slimhinder i næsen;
  • næseflåd;
  • conjunctivitis;
  • nældefeber;
  • øget øjet pres;
  • hovedpine og forhøjet blodtryk;
  • træthed og ledssmerter.

Bivirkning Nasonex

Hos voksne og unge:

  • hovedpine,
  • næseblødninger (dvs. klar blødning,
  • samt frigivelse af blodfarvet slim eller blodpropper,
  • pharynges,
  • brændende fornemmelse i næsen,
  • irritation af slimhinderne,
  • mavesår i næseslimhinden.

Nasal blødning var som regel moderat og stoppede alene, frekvensen af ​​deres forekomst var lidt højere end ved anvendelse af placebo (5%), men lig med eller mindre end når man ordinerede anden nasal GCS, som blev brugt som en aktiv kontrol (i nogle af forekomsten af ​​næseblod var op til 15%).

Hyppigheden af ​​forekomst af alle andre bivirkninger var sammenlignelig med hyppigheden af ​​deres forekomst med en placebo..

  • næseblod,
  • hovedpine,
  • nasal irritation,
  • nysen.

Hyppigheden af ​​forekomst af disse bivirkninger hos børn var sammenlignelig med hyppigheden af ​​deres forekomst med placebo.

Der er sjældent rapporteret om overfølsomhedsreaktioner med øjeblikkelig type (f.eks. Bronchospasme, åndenød)..

Meget sjældent - anafylaksi, angioødem, smag og lugtforstyrrelser.

Meget sjældent ved intranasal brug af kortikosteroider har der også været tilfælde af perforering af næseseptum og øget intraokulært tryk.

specielle instruktioner

Med forsigtighed bør lægemidlet bruges til tuberkuloseinfektion (aktiv eller latent) i luftvejene, ubehandlet svampe, bakteriel, systemisk virusinfektion eller infektion forårsaget af Herpes simplex med øjenskade (som en undtagelse er det muligt at ordinere lægemidlet med de anførte infektioner som instrueret af lægen), hvis ubehandlet lokal infektion med involvering i processen med næseslimhinden.. Brug under graviditet og amning

Brug under graviditet og amning.

Der er ikke foretaget passende planlagte og velkontrollerede undersøgelser af lægemidlet hos gravide kvinder..

Som med andre nasale kortikosteroider, skal det kun ordineres til gravide eller ammende kvinder, hvis de forventede fordele ved dets anvendelse retfærdiggør den potentielle risiko for fosteret eller babyen.

Børn, hvis mødre modtog GCS under graviditet, skal undersøges omhyggeligt for at identificere mulig adrenal hypofunction.

Som med enhver langtidsbehandling, skal patienter, der bruger næsespray i flere måneder eller længere, med jævne mellemrum undersøges af en læge for mulige ændringer i slimhinden, næsen, hvis der udvikles lokal svampeinfektion i næsen eller svelget, ophør af næsesprayteterapi og speciel behandling.

Langvarig irritation af næseslimhinden og svelget kan også tjene som grundlag for at stoppe behandlingen med en næsespray.

Når der blev gennemført placebokontrollerede kliniske forsøg hos børn, da næsespray blev anvendt i en daglig dosis på 100 mcg i et år, blev væksthæmning ikke observeret hos børn.

Ved langvarig behandling med en næsespray blev der ikke observeret tegn på undertrykkelse af funktionen af ​​det hypothalamiske hypofyse-binyrebensystem.

Patienter, der fortsætter med behandling med en næsespray efter langvarig behandling med systemiske glukokortikosteroider, kræver særlig opmærksomhed.

Annullering af systemiske glukokortikosteroider hos sådanne patienter kan føre til utilstrækkelig binyrefunktion, hvis efterfølgende restaurering kan tage op til flere måneder.

I tilfælde af tegn på binyreinsufficiens skal systemiske glukokortikosteroider genoptages og. træffe andre nødvendige foranstaltninger.

Under overgangen fra behandling med systemiske glukokortikosteroider til næsespraybehandling kan nogle patienter opleve symptomer på tilbagetrækning af systemiske glukokortikosteroider (for eksempel smerter i led og / eller muskler, føler sig trætte og deprimerede) på trods af et fald i sværhedsgraden af ​​symptomer forbundet med slimhindelæsioner næse sådanne patienter skal specifikt overbevises om det tilrådeligt at fortsætte behandlingen med en næsespray.

Overgangen fra systemisk til lokal hccocorticosteroider kan også afsløre allerede eksisterende, men maskeret af systemisk glukokortikosteroidbehandling, allergiske sygdomme som allergisk konjunktivitis og eksem.

Patienter, der behandles med glukokortikosteroider, har en potentielt nedsat immunreaktivitet og bør advares om deres øgede risiko for infektion i tilfælde af kontakt med patienter med nogle infektionssygdomme (f.eks. Skoldkopper, mæslinger) samt behovet for medicinsk rådgivning, hvis sådan kontakt, fandt sted.

Hvis der vises tegn på en alvorlig bakteriel infektion (for eksempel feber, vedvarende og skarp smerte på den ene side af ansigtet eller tandpine, hævelse i orbital- eller periorbitalområdet), kræves øjeblikkelig lægehjælp..

Ved påføring af næsespray i 12 måneder var der ingen tegn på atrofi i næseslimhinden; Desuden havde mometasonfuroat en tendens til at bidrage til normalisering af det histologiske billede i undersøgelsen af ​​biopsiprøver af næseslimhinden.

Lægemiddelegenskaber

Hver dosis indeholder 50 μg af et hormonelt stof - mometasonfuroat. Præparatet indeholder også hjælpeelementer. På grund af dets unikke sammensætning har produktet udtrykkelige antiinflammatoriske egenskaber og har en anti-allergisk virkning.

Indikationer for brug af stoffet inkluderer følgende:

  • allergisk rhinitis af sæsonbestemt eller året rundt karakter;
  • akut bihulebetændelse;
  • tilbagefald af en kronisk form for bihulebetændelse;
  • forebyggelse af allergisk rhinitis;
  • akut form for rhinosinusitis, som er ledsaget af milde eller moderate manifestationer;
  • polyposis i næsen, som er ledsaget af nedsat vejrtrækning og lugt.

For at tackle problemet skal du tydeligt følge instruktionerne. I den allergiske form af sygdommen ordineres voksne og børn over 12 år 2 injektioner 1 gang om dagen. I vanskelige situationer øges doseringen til 4 injektioner. Efterhånden som manifestationerne af sygdommen falder, kan lægemidlets volumen reduceres - op til 1 injektion. Børn mellem 2 og 11 år ordineres normalt 1 dosis 1 gang om dagen. Forbedringer kan opnås i de første dage af brug af værktøjet.

Ved tilbagefald af kronisk bihulebetændelse bør nasonex kombineres med antibakterielle lægemidler. I dette tilfælde er en enkelt dosis til voksne patienter 2-4 injektioner 2 gange om dagen. Den specifikke mængde vælges af lægen - det hele afhænger af kendetegnene for sygdomsforløbet. Efter at have reduceret patologiens manifestationer, kan den daglige dosis af lægemidlet reduceres.

Inden sprayen anvendes, skal beholderen med medicinen rystes godt. Herefter anbefales det at udføre 5-7 kalibreringspresser, som hjælper med at dosere produktet korrekt. Hvis sprayen ikke er blevet brugt i mere end 2 uger, gentages disse manipulationer..

Nasonex-analoger

Denne side indeholder en liste over alle Nazonex-analoger i sammensætning og indikation til brug. En liste over billige analoger, og du kan også sammenligne priser på apoteker.

  • Den billigste analog af Nazonex: Tafen nasal
  • Den mest populære analog til Nazonex: Avamis
  • ATX Klassificering: Mometasone
  • Aktive ingredienser / sammensætning: Mometasone

#TitelPris i RuslandPris i Ukraine
1Tafen Nasal Budesonide
Analog i indikation og anvendelsesmåde
250 gnide91 UAH
2Polydex med phenylephrine dexamethason, neomycin, polymyxin B, phenylephrine
Analog i indikation og anvendelsesmåde
265 gnide94 UAH
3Mometasonfuroat desrinitis monohydrat
Analog i komposition og indikation
295 gnide750 UAH
4Flixonase fluticason
Analog i indikation og anvendelsesmåde
313 gnide168 UAH
5Avamis Analog efter indikation og påføringsmetode476 gnide102 UAH

Ved beregning af omkostningerne ved billige analoger af Nazonex blev der taget hensyn til den mindstepris, der blev fundet i de prislister, der blev leveret af apoteker.

#TitelPris i RuslandPris i Ukraine
1Avamis Analog efter indikation og påføringsmetode476 gnide102 UAH
2Flixonase fluticason
Analog i indikation og anvendelsesmåde
313 gnide168 UAH
3Mometasonfuroat desrinitis monohydrat
Analog i komposition og indikation
295 gnide750 UAH
4Tafen Nasal Budesonide
Analog i indikation og anvendelsesmåde
250 gnide91 UAH
5Polydex med phenylephrine dexamethason, neomycin, polymyxin B, phenylephrine
Analog i indikation og anvendelsesmåde
265 gnide94 UAH

Denne liste over lægemiddelanaloger er baseret på statistikken over de mest anmodede lægemidler

Alle analoger af Nazonex

Analoger i sammensætning og indikation til brug

TitelPris i RuslandPris i Ukraine
Nasonex sinus mometason--187 UAH
Flix Mometasone--143 UAH
Mometasonfuroat desrinitis monohydrat295 gnide750 UAH
Forinex Mometason Furoate--175 UAH
Glenspray Mometasone Furoate--109 UAH
Mometasone-Teva Mometasone furoate--153 UAH
Sanomen Mometasona Furoat--139 UAH

Ovenstående liste over medikamentanaloger, hvori Nazonex-erstatninger er angivet, er mest egnet, fordi de har den samme sammensætning af aktive stoffer og falder sammen i henhold til indikationen til brug

Analoger efter indikation og anvendelsesmetode

TitelPris i RuslandPris i Ukraine
Glenspray med azelastin-mometasonfuroat, azelastinhydrochlorid--193 UAH
Glenspray Asset Mometason Furoate, Azelastine Hydrochloride--219 UAH
Beclonase beclomethason--2 UAH
Beklonazal Aqua beclomethason----
Rinoclenyl beclomethason----
Tafen Nasal Budesonide250 gnide91 UAH
Nasofan fluticason--127 UAH
Flixonase fluticason313 gnide168 UAH
Flutinex fluticason----
Fluticason fluticason----
Avamis476 gnide102 UAH
Polydex med phenylephrine dexamethason, neomycin, polymyxin B, phenylephrine265 gnide94 UAH

Forskellig sammensætning kan falde sammen med indikation og påføringsmetode

TitelPris i RuslandPris i Ukraine
Nazol Baby Phenylephrine224 gnide28 UAH
Nasolkids-fenylefrin--38 UAH
Stelfrin phenylephrine70 gnide--
Nazofen Kids Phenylephrine Hydrochloride----
Nasofen Baby Phenylephrine hydrochloride----
Aloe38 gnide5 UAH
Vicks Asset Sinex oxymetazoline126 gnide25 UAH
Nasalong oxymetazolin--22 UAH
Nazivin oxymetazolin90 gnide26 UAH
Naso Oxymethazoline Spray--22 UAH
Nasoloxymetazolin60 gnide26 UAH
Noxspray oxymetazolin96 gnide17 UAH
Noxspray Babyoxymetazolin--25 UAH
Rinazolin oxymetazolin--11 UAH
Nazivin-følsom oxymetazolin130 gnide41 UAH
Baby Oxymethazoline Naso Spray--24 UAH
Nasospray med aloeekstrakt oxymetazolin--26 UAH
Noxivin oxymetazolin--13 UAH
Noxspray Aktiv oxymetazolin--26 UAH
Noxspray Kid Oxymetazoline--17 UAH
Operyloxymetazolin----
Rinoxyl-N oxymetazolin--18 UAH
Salve næsespray med mentholoxymetazolin--48 UAH
Rint næsespray fugtighedsoxymetazolin--48 UAH
Sialor Rino Oxymethazoline Hydrochloride62 gnide300 UAH
Afrin Oxymethazoline105 gnide250 UAH
Nesolin oxymetazolinhydrochlorid----
Nesopin oxymetazolin88 gnide112 UAH
Galazolin Xylometazoline27 gnide10 UAH
xylometazolin57 gnide22 UAH
Meralis xylometazolin--40 UAH
Otrivin Xylometazoline110 gnide35 UAH
Otrivin med menthol og eucalyptus xylometazolin--51 UAH
Rinazal xylometazolin--11 UAH
Rhinostop xylometazolin25 gnide122 UAH
Tizin Tetrisoline76 gnide21 UAH
Tizin xylo xylometazolin80 gnide21 UAH
Trivine----
Farmazolin xylometazolin--9 UAH
Farmazolin N xylometazolin--14 UAH
Influenza Rino--25 UAH
Xylen Xylometazolin24 gnide400 UAH
Xylo-Mefa Xylometazoline--37 UAH
Dr. Thyss Xylometazoline næsespray--39 UAH
Tizin Bio Xylometazoline----
Fastoric-N xylometazolin----
Eukabale dråber til børn Xylometazolin--33 UAH
Evkazolin Aqua Xylometazoline96 gnide29 UAH
Xinos--12 UAH
Rinomaris xylometazolin95 gnide160 UAH
Xylin Xylometazolinhydrochlorid----
Naphthyzine Naphazoline5 gnide5 UAH
Sanorin naphazoline54 gnide1 UAH
Nazin naphazoline--7 UAH
Naphthyzin plus naphazoline8 gnide--
Nazorin med eucalyptus naphazolinitrat----
Lazorin Tramazolin--18 UAH
Lazolvan Reno Tramazolin237 gnide--
Nasik til børn dexpanthenol, xylometazolin155 gnide35 UAH
Septanazal dexpanthenol, xylometazolin72 gnide53 UAH
Septanazal til børn dexpanthenol, xylometazolin--55 UAH
Adrianol Phenylephrin i kombination med andre lægemidler90 gnide180 UAH
Nazole Kids Phenylephrine Hydrochloride100 gnide27 UAH
Vibrocil dimethindene, phenylephrine192 gnide25 UAH
Fluppitron Rinos Xylometazoline--22 UAH
Milt Dimethinden, Phenylephrine--37 UAH
Eden Rino Dimethinden, Phenylephrine--8 UAH
Sanorin-analergin antazolin, naphazolin138 gnide38 UAH
Allergozol-DF-naphazolinitrat, diphenhydraminhydrochlorid----
Xymelin Xylometazoline10 gnide53 UAH
Xymelin Extra ipratropiumbromid, xylometazolin182 gnide57 UAH
Nasik dexpanthenol, xylometazolin103 gnide31 UAH
Eucasolin xylometazoline, Eucalyptus rodiform85 gnide20 UAH
Otrivin Extra ipratropium bromid, xylometazolin--62 UAH
Rinomistin xylometazolin, miramistin--57 UAH
Rinex xylometazolinhydrochlorid, dexpanthenol----
Nazol Advance Oxymethazoline120 gnide26 UAH
Nosolin Plus kamfer, levomenthol, oxymetazolin, cineol--28 UAH
Rinofluimucil Acetylcystein, Tuaminoheptan200 gnide63 UAH
Fluimucil acetylcystein60 gnide20 UAH
Cromo Sandoz cromoglicic acid--29 UAH
Cromoglin cromoglicic acid----
Allergodil230 gnide98 UAH
Lorizan loratadine--9 UAH
Bactroban Mupirocin472 gnide--
Isofra framycetin220 gnide78 UAH
Framinazine framycetin sulfat----
Aqua Maris Adriaterhavet45 gnide3 UAH
Aqua Maris Plus Adriaterhavet219 gnide101 UAH
Aqua Maris Stærkt havvand, renset vand179 gnide87 UAH
Delufen homøopatisk styrke af forskellige stoffer1850 gnide113 UAH
Intet salt--8 UAH
Salt natriumchlorid1000 gnide34 UAH
Humer Monodose havvand--10 UAH
Sinuforte Cyclamen European1555 gnide223 UAH
Marimer havvand84 gnide46 UAH
Humer 150 for børn havvand----
Ikke-salt fugtgivende natriumchlorid--9 UAH
Nosalen natriumchlorid--8 UAH
Rinolux Sodium Chloride--49 UAH
Septoqua-calciumchloriddihydrat, magnesiumsulfat-heptahydrat, magnesiumchloridhexahydrat, natriumbicarbonat, natriumchlorid92 gnide68 UAH
Fysiomer havvand35 gnide450 UAH
Humer 150 voksne havvand--198 UAH
Aquazolin--14 UAH
Aqua spray--50 UAH
Aqua Spray Plus--50 UAH
Aqua Spray Plus D-Panthenol--50 UAH
Nazol Aqua Sodium Chloride120 gnide--
Sialor sølvprotein62 gnide300 UAH
Sialor Aqua havvand132 gnide--
Aqua Maris Sens havvand, renset vand--131 UAH
Aqua Maris Havsalt havsalt328 gnide112 UAH
Aqua Maris Norm havvand, renset vand193 gnide--
Aqua Maris Baby havvand, renset vand245 gnide117 UAH
Aqua Maris Oto havvand--500 UAH
Aqua Maris Throat Spray Adriaterhavet med naturlige sporstoffer2384 gnide--
Marimer Forte havvand84 gnide--
Moreal Plus Dexpanthenol163 gnide300 UAH
Aflubin Naze268 gnide440 UAH
Boromentol borsyre, mentol--5 UAH
menthol----
Pinosol alpha tocopherol, guaiazulen, pebermynte, skotsk fyr, thymol, eucalyptus stanglignende116 gnide20 UAH
Euphorbium-sammensætning408 gnide81 UAH
Stjerneklo, kamfer, kanel, menthol, pebermynte, Eucalyptus rodiform--7 UAH
Pinovit alpha tocopherol, pebermynte, bjerg fyr, thymol, Rod Eucalyptus--23 UAH
Eucacept azulen, tocopherolacetat, pebermynteolie, granolie, thymol, eukalyptusolie114 gnide--
Ponosol----

Sådan finder du en billig analog til en dyr medicin ?

For at finde en billig analog til en medicin, en generisk eller et synonym, anbefaler vi først og fremmest at være opmærksom på sammensætningen, nemlig de samme aktive stoffer og indikationer til brug. De samme aktive ingredienser i lægemidlet vil indikere, at lægemidlet er synonymt med lægemidlet, farmaceutisk ækvivalent eller farmaceutisk alternativ. Glem dog ikke de inaktive komponenter i lignende lægemidler, som kan påvirke sikkerheden og effektiviteten. Glem ikke rådene fra læger, selvmedicinering kan skade dit helbred, så konsulter altid din læge, inden du bruger medicin..

Nasonex-pris

På nedenstående sider kan du finde priser på Nazonex og finde ud af, om der er et nærliggende apotek til rådighed

Nasonex instruktion

INSTRUKTION
om brugen af ​​stoffet
NAZONEX

Indikationer
Allergisk rhinitis (sæsonbestemt eller året rundt) hos voksne og børn over 12 år. Kronisk bihulebetændelse (forværring, som en del af kompleks terapi).

Kontraindikationer
Overfølsomhed, infektionssygdomme i næseslimhinden, nylig operation eller nasaltraume (indtil sårene heles fuldstændigt), børn (op til 12 år). Tuberkulose (aktiv eller latent), svampe, bakteriel, systemisk virusinfektion, Herpes simplex med øjenskade, langtidsbehandling med systemiske kortikosteroider, graviditet, amning.

Graviditet og amning
Efter intranasal brug af lægemidlet i den maksimale terapeutiske dosis, detekteres mometason ikke i blodplasma, selv ikke ved den minimale koncentration; derfor kan det forventes, at dets virkning på fosteret vil være ubetydelig, og den potentielle toksicitet med hensyn til reproduktiv funktion vil være meget lav.
På grund af det faktum, at der ikke er foretaget særlige, velkontrollerede undersøgelser af lægemidlets virkning hos gravide, skal Nasonex kun ordineres til gravide, mødre, ammende eller kvinder i den fødedygtige alder, hvis de forventede fordele ved dets administration retfærdiggør den potentielle risiko for fosteret og nyfødt..
Nyfødte, hvis mødre brugte GCS under graviditet, skal undersøges omhyggeligt for at identificere mulig binyrebyproduktion.

specielle instruktioner
Må ikke bruges i oftalmologi. Under behandlingen er det nødvendigt at undersøge næseslimhinden: i tilfælde af udvikling af en bakterie- eller svampeinfektion skal behandlingen annulleres. Før du bruger inhalatoren, udføres 6-7 kalibreringskredse. Efter en pause i behandlingen i 2 uger eller mere, udføres en "kalibrering" før brug. Ryst flasken inden brug..

Struktur
1 dosis indeholder mometasonfuroat (som monohydrat) 50 mcg;
hjælpestoffer: spredt cellulose BP 65 cps; glycerol; natriumcitratdihydrat; citronsyremonohydrat; polysorbat 80; benzalkoniumchlorid; phenylethylalkohol; demineraliseret vand

Dosering og administration
For voksne og børn over 12 år er den profylaktiske og terapeutiske dosis 2 inhalationer på 50 mikrogram pr. Nasal passage 1 gang om dagen; daglig dosis - 200 mcg. Om nødvendigt kan dosis øges til 4 inhalationer i hver næsegang; daglig dosis - 400 mcg. Når symptomerne er forsvundet, anbefales en dosisreduktion. Vedligeholdelsesdosis - 50 mg i hver næsegang; daglig dosis - 100 mcg. Ved behandling af bihulebetændelse - 2 inhalationer (100 μg) i hver næsegang 2 gange om dagen. Børn fra 3 til 12 år gamle - 1 inhalation (50 mcg) i hver næsegang per dag. Efter den indledende "kalibrerings" -periode, under de første 6-7 tryk på forstøverknappen, etableres en stereotyp typisk lægemiddeltilførsel, ved hvilken der hver gang trykkes på 50 μg mometason-suspension. For voksne og børn over 12 år er den profylaktiske og terapeutiske dosis 2 inhalationer på 50 mikrogram pr. Nasal passage 1 gang om dagen; daglig dosis - 200 mcg. Om nødvendigt kan dosis øges til 4 inhalationer i hver næsegang; daglig dosis - 400 mcg. Når symptomerne er forsvundet, anbefales en dosisreduktion. Vedligeholdelsesdosis - 50 mg i hver næsegang; daglig dosis - 100 mcg. Ved behandling af bihulebetændelse - 2 inhalationer (100 μg) i hver næsegang 2 gange om dagen. Børn fra 3 til 12 år gamle - 1 inhalation (50 mcg) i hver næsegang per dag. Efter den indledende "kalibreringsperiode", i løbet af de første 6-7 tryk på forstøverknappen, etableres en stereotyp typisk lægemiddeltilførsel, hvorved der ved hvert tryk på knappen udsættes 50 μg mometason-suspension..

Bivirkninger
I behandlingen af ​​sæsonåben eller året rundt allergisk rhinitis.

  • næseblødninger (åbenlyst eller sekretion af farvet slim eller blodpropper)
  • pharyngitis,
  • brændende fornemmelse i næsen,
  • irritation af næseslimhinden.

Epistaxis stoppede som regel alene, men var ikke alvorlige; de forekom med en hyppighed, der var lidt højere end ved anvendelse af placebo (5%), men lig med eller mindre end ved anvendelse af anden GCS til intranasal brug, som blev brugt som en aktiv kontrol (i nogle af dem var hyppigheden af ​​nasal blødning op til 15% ) Hyppigheden af ​​forekomst af alle andre bivirkninger var sammenlignelig med hyppigheden af ​​deres forekomst med en placebo..

  • næseblod,
  • hovedpine,
  • nasal irritation,
  • nysen.

Hyppigheden af ​​forekomst af disse bivirkninger hos børn var sammenlignelig med hyppigheden af ​​deres forekomst med placebo.
Ved behandling af forværring af bihulebetændelse (når du bruger Nazonex-spray som et hjælpestof).

Hos voksne og unge:

  • hovedpine,
  • pharyngitis,
  • brændende fornemmelse i næsen,
  • irritation af næseslimhinden.

Epistaxis blev udtrykt moderat, hyppigheden af ​​forekomst med nasonex var også sammenlignelig med hyppigheden af ​​epistaxis med placebo (henholdsvis 5% sammenlignet med 4%).
Meget sjældent har der med intranasal brug af kortikosteroider været tilfælde af perforering af næseseptum eller øget intraokulært tryk.

Drug interaktion
Kombinationsterapi med loratadin tolereredes godt af patienter. Der er ikke foretaget undersøgelser af interaktion med andre lægemidler..

Overdosis
Symptomer: ved langvarig brug af kortikosteroider i høje doser samt med samtidig brug af flere kortikosteroider er hæmning af funktionen af ​​det hypothalamisk-hypofyse-binyrebandssystem muligt.
Behandling: på grund af den lave (mindre end 0,1%) systemiske biotilgængelighed er det usandsynligt, at i tilfælde af utilsigtet eller forsætlig overdosering, er der brug for foranstaltninger, bortset fra at overvåge patienten med efterfølgende fortsat behandling i den anbefalede dosis.

Opbevaringsbetingelser
Ved en temperatur på 2–25 ° C. (frys ikke)

Opbevaringstid
3 år.

Apoteks-feriebetingelser
Dispenseret efter recept