Image

Oversigt over Nazonex-analoger

Nasonex - et lægemiddel produceret i form af en spray, designet til at modstå respiratoriske allergiske reaktioner. Derudover håndterer lægemidlet effektivt rhinitis og bihulebetændelse. På trods af den tilstrækkelige effektivitet har medicinen en ulempe - det har en overpris. I betragtning af denne situation hos mange patienter er spørgsmålet, om Nazonex har lignende substitutter til en mere overkommelig pris.?

Indikationer Nasonex

  • Allergisk rhinitis - kronisk eller sæsonbestemt;
  • Vedvarende bihulebetændelse.

Må ikke ordinere medicin

  • Til mennesker med intolerance over for komponenterne i produktet;
  • At have smitsomme sygdomme i næseslimhinden;
  • Undergået en operation eller skade på den øvre luftvej;
  • Børn under 12 år.

Derudover skal der udvises forsigtighed til dem, der har flere former for tuberkulose, en systematisk virusinfektion.

Kan jeg bruge gravide og ammende bryster??

Ifølge kvalificerede læger anbefales behandling af gravide kvinder og dem i amningstadiet ikke til kvinder.

Dette skyldes, at der ikke er foretaget specialiserede undersøgelser vedrørende toksicitet og virkninger på fosteret. De i laktationsperioden bør selv beslutte, om barnet bliver skadet, mere end fordelene ved en mor med en rhinitis.

Bivirkninger

  • Næseblødninger og anden slimhindeaflæsning;
  • Brændende fornemmelse og irritation i næsen;
  • Betændelse i slimhindeslimhinden;
  • Forekomsten af ​​nyser;
  • Hovedpine.

Indgivelsesmetode og dosering

Brugsanvisning:

Den terapeutiske og profylaktiske dosis er 50 mg i hver næsebor (2 injektioner) 1 gang om dagen. Det er tilladt at stige til 400 mcg om nødvendigt (maksimal dosis pr. Dag).

Med et fald i symptomer bør dosis reduceres.

Anbefalinger og særlige brugsbetingelser

  • Undgå kontakt med de synlige organer;
  • Flasken skal rystes inden brug;
  • Før du bruger inhalatoren, skal du højst udføre 7 korrigerende klik;
  • Bivirkninger, nemlig forskellige irritationer i næsehulen og svelget, som vedvarer i lang tid, er grunden til afslutningen af ​​terapien.

Hvor meget er Nazonex: prisen på et apotek

Dette farmaceutiske produkt kan købes ved at gå til enhver apotekbutik eller bestille online uden at forlade dit hjem. Prisen for det kan nå op til 785 rubler (information hentet fra internettjenesten til bestilling af medicin - apteka.ru, Moskva). Det er værd at bemærke, at omkostningerne ved det er ret høje. Denne kendsgerning får os til at se efter mere overkommelige medicin..

Liste over russiske og importerede billige sprayanaloger

Efter at have undersøgt det farmaceutiske marked viste det sig at være en tabel, der sammenlignede omkostningerne ved lignende midler. De har en lignende sammensætning og indikationer..

Analoger er billigere end NazonexApteka.ru pris i rubler.Piluli.ru-pris i rubler.
MoskvaSPbMoskvaSPb
Flixonase735751769708
Avamis634650759581
Desrinitis387399407361
Nozephrine384408510-
Nazarel3673981412332
Momat Rino364376434-
Vibrocil284314289256
Nasobek180190197171
Xylen77777162

Flixonase - (Polen / Spanien)

Tildel til behandling af rhinitis, der forekommer i årstiderne, samt forebyggelse og dens udvikling til en konstant.

Det er forbudt at bruge til børn under 4 år og til personer med intolerance over for komponenter.

Kvinder i position og ammer brystmælk hos børn - anbefales ikke.

Uønskede reaktioner i kroppen kan være en følelse af tørhed og irritation, ændringer i smag. Manifestationen af ​​hududslæt er ikke udelukket.

Avamys - (Det Forenede Kongerige)

Dette britiske produkt er effektivt mod allergisk rhinitis hos både voksne og børn over 2 år. Dette er dens vigtigste forskel fra andre generikere..

Listen over kategoriske forbud mod brug inkluderer kun følsomhed over for de stoffer, der udgør stoffet. Avamis anbefales ikke til dem, der har leverdysfunktion..

Parallelt påvirker Avamis ikke alvorligt den syge organisme. De mest almindelige fænomener er næseblødninger og dannelsen af ​​små mavesår i det..

Desrinitis - (Tjekkiet)

Lægemidlet er ret bred. Dette er netop dens største forskel. Det bruges topisk til at eliminere betændelse og kløe i forskellige dermatitis. Derudover anvendes Desrinitis til inhalation, til behandling af astma. Ligesom Nazonex gør dette stof det muligt at modstå rhinitis, som manifesterer sig i årstiderne eller den konstante og svære forløb af bihulebetændelse (dog sammen med den parallelle brug af antibiotika).

Den tjekkiske modstykke er kontraindiceret til hypersensitive patienter, der har en samtidig infektion i næsehulen, og dem, der for nylig har gennemgået en operation i den øvre luftvej..

Gravide og ammende mødre skal overveje, om risikoen for et ufødt barn eller baby ikke overstiger den sandsynlige terapeutiske virkning..

Samtidig bivirkning ved nasal brug kan være en følelse af irritation, nemlig forbrænding, kløe, tørhed i den øvre luftvej, dannelse af blodpropper.

Nozefrin - (russisk erstatning)

Den indenlandske producent tilbyder en ret god og relativt billig erstatning, der vil hjælpe med at kurere allergisk rhinitis, akut bihulebetændelse (inklusive kronisk). Derudover inkluderer Nozefrins kompetence polyposis i næsehulen, hvilket forårsager en krænkelse af luftvejsfunktionen og lugt.

Denne medicin er ikke ordineret til dårlig tolerance af strømmen eller dens hjælpeelementer såvel som efter nylige kirurgiske indgreb og skader i næsehulen. Aldersgrænsen afhænger af diagnosen. Så behandling af sæsonbestemt allergisk rhinitis er forbudt for børn under 2 år, bihulebetændelse - op til 12 år og polypose - indtil voksen alder.

Forsigtigt er nødvendigt med en tuberkuloseinfektion (i latente og aktive former), en virus- eller svampeinfektion samt herpes. Kvinder i position og mødre, som ammer Nozefrin anbefales ikke.

Terapi kan i isolerede tilfælde ledsages af en række parallelle reaktioner. Disse inkluderer frigivelse af blod i form af slim, blodpropper fra næsen, irritation af dets inderside, dannelse af små mavesår. Derudover udelukkes ikke hovedpine og nyser..

Nazarel - (Tjekkiet)

Den vigtigste indikation er forebyggelse af forekomst og behandling af regelmæssig samt løbende næse forårsaget af allergier.

Ingen grund til at bruge Nazarel til børn under 4 år, overfølsomme patienter. Derudover anbefales det ikke at ty til dette værktøj i nærvær af herpes, andre forskellige sygdomme af en smitsom karakter, der påvirker de øvre luftvej. Kun stærke og effektive antibiotika kan klare dem. Der skal også udvises forsigtighed efter operationer, der involverer den øvre luftvej eller alvorlige skader..

I form af bivirkninger, smerter i hovedet, tørhed og kløe med introduktionen af ​​Nazarel, forekomsten af ​​en ubehagelig lugt og smag i munden, samt allergier - udslæt i huden, hævelse i ansigtet er muligt. Langtidsbehandling kan have en alvorlig effekt på barnets stabile vækst, øge det intraokulære tryk og reducere binyrebarkfunktionen..

Momat Rino - (Indien)

Indikationer inkluderer en løbende næse, som har sæsonbetonede manifestationer eller allergier, bihulebetændelse af forskellige forløb. Momat Rino har lignende indikationer med Nozephrine på grund af dens effektivitet mod polypose, der fører til respirationssvigt.

Forbudet mod anvendelse af et indisk lægemiddel gælder overfølsomme patienter, der har gennemgået en operation eller alvorlige næseskader. Der er også en aldersgrænse. Det er fuldt ud i overensstemmelse med Nozefrin..

Bivirkninger på den syge organisme inkluderer ofte faryngitis, hovedpine, øget intraokulært tryk, blødning fra næsehulen, dens irritation, som er ledsaget af forbrænding.

Vibrocil - (Schweiz)

En forholdsvis almindelig og universel medicin, der giver dig mulighed for at klare en akut løbende næse, som var forårsaget af forkølelse eller en allergi. Vibrocil kan ordineres til behandling af vedvarende bihulebetændelse eller akut form. Det schweiziske lægemiddel skiller sig ud med sin evne til at have en hjælpevirkning i akut ørebetændelsesmedie. En anden forskel fra de fleste substitutter, der overvejes i artiklen, er brugen til forberedelse til operationen eller efter fjernelse af hævelse i næsehulen, som er forårsaget af interferens i dette område.

Vibrocil er kontraindiceret, hvis patienten har intolerance over for dens sammensætning, atrofisk rhinitis eller alder under 6 år. Et kategorisk forbud gælder for gravide og ammende kvinder.

Der skal overholdes særlig omhu under behandlingen for personer med hjerte-kar-sygdomme, glaukom og thyroidea-problemer..

Den positive forskel er, at denne medicin ikke forårsager næseblod. Kun forbrænding og tørhed i den øvre luftvej kan forekomme side om side.

Nasobek - (Tjekkiet)

Det er værd at bemærke dets effektivitet mod rhinitis af allergiske og sæsonbetonede manifestationer. Nasobek eliminerer virkningerne af en forkølelse forårsaget af irritationer som en skarp lugt eller kold luft.

Dette farmaceutiske produkt vil ikke blive ordineret til personer, der ikke tolererer komponenterne i sammensætningen, der har infektioner med svampeoprindelse, okulær herpes og hyppige næseblod. Aldersgrænse - ikke tidligere end 6 år.

Der skal udvises forsigtighed hos dem, der er diagnosticeret med alvorlig leversygdom, glaukom, havde et tidligere myokardieinfarkt, samt operationer i næsen.

Insektet medfører i de fleste tilfælde ikke alvorlige bivirkninger. Kun milde begivenheder er sandsynligvis, såsom hyppig nysen, næsesmerter, en brændende fornemmelse. På grund af en reaktion på en bestemt komponent af produktet, kan der forekomme hududslæt eller nældefeber..

Xylene - (indenlandsk billigste erstatning)

I betragtning af de lave omkostninger kan den kvalitativt kæmpe med rhinitis af forskellige oprindelser, bihulebetændelse, ørebetændelse. Derudover kan Xylen være involveret i den forberedende fase til diagnosticering, der påvirker næsevejene.

Xylen er kontraindiceret hos mennesker med glaukom, atrofisk rhinitis, højt blodtryk, høj hjerterytme og følsom over for det aktive stof..

Kvinder, der har en baby eller modermælk, skal kun bruge Xylene efter udnævnelsen af ​​en læge, som skal afgøre, om det vil være effektivt for hende uden at forårsage alvorlig skade på fosteret og barnet. Derudover skal de nøje overholde de doser, der er ordineret af lægen, og undgå deres betydelige overskud.

Det er værd at tilføje, at langvarig terapeutisk behandling med denne medicin ikke er tilladt.

Samtidige fænomener kan være forårsaget af lang eller hyppig brug. Irritation af slimhinden, kløe i næsen og nyser findes enkeltvis. Ødemer forekommer sjældnere, hjertebanken øges, blodtrykket stiger, hvilket fører til udvikling af hovedpine, opkast og søvnforstyrrelse.

Resumé af billige synonymer

Det studerede værktøj i artiklen har et antal værdige erstatninger, der ikke afviger grundlæggende i sammensætning og indikationer. Virksomheder, der beskæftiger sig med produktion af farmaceutiske produkter, er placeret i forskellige dele af verden og producerer overkommelige produkter, der kan bekæmpe sygdomme i næsehulen. Enhver farmaceutisk butik, ethvert onlineapotek har i sit sortiment en medicin, der vil tilfredsstille repræsentanten for hver sociale gruppe. Et vigtigt punkt i dette tilfælde er at kontakte en medicinsk institution, hvor en kvalificeret otolaryngolog vil stille den korrekte diagnose, ordinere det bedst egnede lægemiddel og doseringsregime.

Nasonex: analoger til børn

Til behandling af adenoider hos børn bruges potente lægemidler, inklusive Nazonex-spray. Rigtigt, på grund af de høje omkostninger, er mange forældre interesseret i spørgsmålet - er det muligt at erstatte medicinen med billigere analoger?

Hvad er nasonex

Adenoider er en spredning af nasopharyngeal mandlen, som er ledsaget af åndedrætsbesvær, konstant løbende næse, hyppige forkølelser og andre symptomer. Sygdommen kan forårsage alvorlige komplikationer, herunder høretab, talehæmning, inflammatoriske processer og andre lidelser.

I fravær af virkningen af ​​konservativ terapi, er den eneste behandling af adenoider kirurgi.

Til behandling af adenoider hos børn bruges kompleks terapi, herunder lægemidlet Nazonex.

Det fremmer udstrømningen af ​​overskydende væske, lindrer den inflammatoriske proces og eliminerer allergi manifestationer karakteristiske for adenoider. I kombination med andre midler reducerer det symptomerne på sygdommen og lindrer barnets tilstand.

Indikationer til brug

Følgende sygdomme og patologiske tilstande er blandt indikationerne for brugen af ​​Nazonex:

  • allergisk rhinitis, året rundt eller sæsonbestemt;
  • akut bihulebetændelse eller forværring af den kroniske form af sygdommen (som et ekstra lægemiddel i antibiotikabehandling);
  • akut rhinosinusitis med milde eller moderate manifestationer uden tilknytning af en bakteriel infektion;

Lægemidlet bruges til terapeutiske og profylaktiske formål - hos børn over to år bruges det til behandling hos patienter over 12 år til forebyggelse af sygdomme i ENT-organer. Forebyggelse anbefales til patienter, der er tilbøjelige til at udvikle allergiske tilstande, 4 uger før den forventede allergisæson.

Analoger og substitutter

Da Nazonex næsespray betragtes som et dyrt lægemiddel, beder apoteker ofte om dets billigere analoger. Der er en ret stor liste over medikamenter med en lignende virkningsmekanisme og indikationer, men med forskellige omkostninger og funktioner ved brug.

Avamis

Lægemidlet Avamis betragtes som den nærmeste analog til Nazonex, da det svarer til det i henhold til eksponeringsmekanismen, og listen over indikationer og kontraindikationer praktisk talt falder sammen. Det betragtes som et effektivt lægemiddel - det reducerer adenoider, sværhedsgraden af ​​symptomer og udtørrer ikke næseslimhinden. Der er praktisk taget ingen bivirkninger, så det kan bruges i barndommen (efter 2 år) såvel som under graviditet, men profylaktisk brug er forbudt.

Flixonase

Sammensætningen af ​​Flixonase og Nazonex inkluderer lignende aktive stoffer, så brugsanvisningen praktisk talt falder sammen. Flixonase har en markant antiinflammatorisk virkning og lindrer allergi, og kræver derfor ikke yderligere brug af antihistaminer.

En af de vigtigste forskelle på lægemidler er, at Flixonase kun er blevet brugt fra 4 år gammel - til behandling af adenoider hos små børn er det nødvendigt at vælge et andet lægemiddel.

Nasobek

Nasobek næsespray tilhører den samme farmakologiske kategori som Nazonex - kortikosteroid (hormonelt) medicin. Det har en markant virkning på kroppen, undertrykker inflammatoriske processer og betragtes som et af de mest effektive lægemidler, der bruges i sygdomme i ENT-organer af en allergisk karakter..

Når du bruger Nasobek, skal du undersøge brugsanvisningen omhyggeligt, da listen over kontraindikationer er ret bred. Disse inkluderer svampeinfektioner, hyppige næseblødninger, under 6 år, luftvejssygdommer og glaukom.

Nazarel

Lægemidlet er tilgængeligt i form af en næsespray baseret på syntetiske kortikosteroider og betragtes som et omfattende værktøj. Effekten af ​​applikationen er mærkbar efter et par timer og varer længe nok. Mekanismen for dens virkning er som følger:

  • indsnævring af blodkar;
  • fald i mængden af ​​udflod fra næsen;
  • eliminering af puffiness;
  • lindring af inflammatoriske processer;
  • undertrykkelse af immunresponset mod allergener.

En ulempe ved Nazarel kan kaldes evnen til at forårsage bivirkninger, som inkluderer irritation og tørhed i slimhinden, næseblod, udslæt, grå stær, smagsændring i munden, hovedpine.

Nozephrine

Et lægemiddel fremstillet i Rusland er en strukturel analog af Nazonex, og dens virkning er baseret på et lignende stof - mometasonfuroate. Det bruges til behandling af kronisk og akut bihulebetændelse, allergisk rhinitis, adenoider og andre tilstande ledsaget af en løbende næse, ødemer og inflammatoriske processer i ENT-organer.

Forskellene mellem medikamenterne er på listen over yderligere komponenter, og phenylethylalkohol er en del af Nazonex.

Med en tendens til allergier mod kemikalier, bør lægemidlet til behandling af adenoider vælges omhyggeligt efter at have undersøgt listen over yderligere komponenter.

Under kliniske forsøg udviste Nazonex en længere og mere udtalt effekt, bestod alle kliniske forsøg og beviste dens sikkerhed. Nozephrine betragtes som et billigt generisk lægemiddel, men ret høj kvalitet og effektivt..

Desrinitis

Desrinitis Nasal Spray er produceret af en israelsk producent og har en liste over indikationer og kontraindikationer, der ligner Nazonex. Lite forskelle er til stede i sammensætningen - virkningen af ​​medikamenter er baseret på mometasonfuroat, men de yderligere ingredienser er lidt forskellige. De sælges på apoteker i form af en spray og lindrer de vigtigste symptomer på allergiske sygdomme, inklusive adenoider.

Den eneste forskel er prisen - Desrinitis er en størrelsesorden billigere end Nazonex, så den vælges ofte som en effektiv erstatning for lægemidlet.

Momat Rino

Ud over den vigtigste aktive ingrediens i mometasonfuroat er Azomastine, en antihistamin, der forbedrer den terapeutiske virkning, en del af Momat Rino. Lægemidlet bruges til symptomatisk behandling af rhinitis af allergisk oprindelse og har en lignende eksponeringsmekanisme for Nazonex..

Der er ingen signifikante forskelle mellem Momat Reno og Nazonex, men det første lægemiddel indeholder en ekstra komponent, så listen over kontraindikationer og bivirkninger er bredere. Nasonex betragtes på sin side som et sikrere og mere effektivt lægemiddel, der har en hurtig virkning og varig virkning..

Polydex

Franskfremstillet kombinationsmiddel, der indeholder dexamethason, phenylephrin, polymyxin, neomycin. Det kan ikke kaldes en komplet analog af Nazonex, da lægemiddelsammensætningerne er forskellige, men deres virkningsmekanisme er praktisk talt den samme.

På grund af indholdet af yderligere komponenter har Polydex en bredere liste med indikationer, har en afsvækkende, vasokonstriktiv og antibakteriel virkning og kræver ikke yderligere brug af dråber og antibiotika. Imidlertid er listen over kontraindikationer for stoffet også større end Nazonex - især kan sprøjten kun bruges efter 15 år.

Tafen Nasal

Den vigtigste aktive ingrediens i Tafen Nazal er budesonid - et glukokortikosteroidhormon, der er næsten identisk med sin virkningsmekanisme som mometason. Det har antiinflammatoriske og dekongestante virkninger, lindrer symptomerne på allergisk rhinitis og adenoider..

I modsætning til Nazonex forekommer den terapeutiske virkning af brugen af ​​Tafen Nasal først efter 2-3 dage, mens Nazonex begynder at virke på 12 timer.

Fordelen ved Tafen Nasal er, at det betragtes som et sikrere og mildere middel, så det kan bruges i flere måneder til behandling af rhinitis af ikke-allergisk karakter..

Sådan vælges en nasonex-erstatning?

Nasonex og dens analoger hører til kategorien hormonelle medikamenter, der kan forårsage alvorlige bivirkninger og komplikationer. Når man vælger de bedste erstatninger til lægemidlet, er det derfor nødvendigt at være opmærksom ikke på deres omkostninger, men til sammensætningen, listen over kontraindikationer og bivirkninger..

Et stofAktivt stofFabrikantPris, gnid.
AvamisFluticasonfuroatGlaxo Operations United Kingdom Limited, Storbritannien650
FlixonaseFluticasonpropionatGlaxoSmithKline Pharmaceuticals SA, Polen760
NasobekbeclamethasonIVAX Pharmaceuticals s.r.o., Tjekkiet170
NazarelFluticasonpropionatTeva LLC, Rusland320
NozephrineMometason FuroateVerteks AO, Rusland400
DesrinitisMometasonfuroatmonohydratTeva Pharmaceutical Enterprises Ltd., Israel350
Momat RinoMometasonfuroatmonohydratGlenmark Pharmaceuticals Ltd., Indien350
PolydexNeomycinsulfat, PolymyxinsulfatSofarteks til "Lab. Bouchard Recordati ", Frankrig550
Tafen NasalBudesonidLek, virksomhedskomp. Sandoz, Polen / Slovenien420

Det frarådes kraftigt at ændre lægemidlet alene, især med adenoider hos børn - hvis du har brug for at bruge Nasonex-analoger, skal du kontakte din læge.

Del med dine venner

Gør et godt stykke arbejde, det vil ikke tage lang tid

Analoger af medikamentet "Nazonex" til det aktive stof

Nazonex

Sammensætning: mometasonfuroat (mikroniseret, i form af monohydrat) svarende til mometasonfuroat vandfri - 0,5 mg.
Hjælpestoffer: dispergeret cellulose (mikrokrystallinsk cellulose behandlet med natriumcarmellose) 20,0 mg, glycerol 21,0 mg, citronsyremonohydrat 2,0 mg, natriumcitratdihydrat 2,8 mg, polysorbat-80 0,1 mg, benzalkoniumchlorid (som en 50% opløsning) 0,2 mg, oprenset vand 0,95 g

Kort beskrivelse

Nasonex er et hormonelt stof, der bruges topisk til behandling af allergiske reaktioner. Det er også ofte ordineret til behandling af bihulebetændelse eller kronisk rhinitis..

Det bemærkes, at denne medicin er yderst effektiv og ofte tolereres godt uden bivirkninger. Når en person ikke tolererer nogen aktiv komponent, vælges en analog af Nazonex til ham. Stedfortræder er normalt billigere end den originale medicin.

Instruktionerne angiver de sygdomme, der behandles med Nazonex-spray:
- Allergiske sæsonbestemte eller vedvarende reaktioner hos patienter over to år;
- Der er brugt akut og kronisk bihulebetændelse siden tolvårsalderen;
- Pollinose af næsen med nedsat næse-vejrtrækning hos patienter over 18 år;
- Forebyggelse af sæsonbetonet rhinitis.

Det skal bemærkes, at dette lægemiddel vil være effektivt til behandling af sygdomme, der ikke er forbundet med bakterielle infektioner. Af denne grund undrer en læge med en løbende næse, om pårørende har en allergi, og hvor længe den varer. Først derefter afgøres, om Nazonex skal ordineres..

Dosis:
- Små børn ordineres en dosis i hvert næsebor en gang to gange om dagen;
- For unge og voksne ordineres cirka to dråber i hver næsebor fra to til fire gange om dagen.

Brug i pediatri til allergier og adenoider

Selvom kommentaren ikke er anført, men nu begyndte de at ordinere stoffet Nazonex i behandlingen af ​​adenoider. Nasonex ordineres ofte til børn til sygdomme som adenoider. Dette er en ret effektiv praksis, det er kun vigtigt at vælge den rigtige anti-allergiske sammensætning. Ved behandling af allergier skal alle komponenter og komponenter undersøges omhyggeligt for at opnå det ønskede resultat og undgå sundhedsmæssige komplikationer. Det er også vigtigt at overveje patientens alder og prisen på det lægemiddel, der købes..

Nasonex-analoger: hvilke billigere udskiftninger vil være bedre?

Hvis du aldrig har haft forkølelse, er du... en humanoid. Men alvorligt, så lider periodevis alle af det. I nogle er næsen imidlertid kronisk blokeret, og vasokonstriktorer hjælper ikke. Derefter skal du ty til hormonelle medikamenter. Deres bedste repræsentant er Nazonex, men dens pris får dig til at tænke på billige analoger. Lad os se efter en værdig erstatning for ham.

For at hjælpe med rhinitis: hormon næsespray nummer 1

Nazonex Intranasal Spray er et velkendt og efterspurgt belgisk stof, der har taget sin plads på hylderne på vores apoteker for 9 år siden. Fås i flere doser fra 30 til 120 doser. Inkluderet i gruppen af ​​glukokortikoider er det aktive stof mometasonfuroat. Det har en udtalt anti-allergisk og antiinflammatorisk virkning. Bruges til symptomatisk behandling til alle typer allergisk rhinitis, til behandling af polypose, bihulebetændelse, adenoider.

Vigtig! Sprayen er ikke egnet til behandling af forkølelse af svampe, viral eller bakteriel karakter..

Det er forbudt at ordinere et sådant lægemiddel i op til 2 år med en hyperreaktion på dets komponenter efter kirurgiske procedurer og næseskader. Det er ikke egnet til patienter, der lider af leversvigt, hyppige næseblod. Relative kontraindikationer er graviditet, amning og indtagelse af andre hormoner. På baggrund af brugen af ​​sprøjten kan der opstå bivirkninger: hududslæt, forbrænding, irritation, smerter, tørhed og sår i næsen, hovedpine. Perforering af næseseptum, nedsat binyrefunktion, øget intraokulært tryk, nedsat syn og smag er ekstremt sjældne. Det kan føre til mere alvorlige konsekvenser - Quinckes ødem, anafylaksi..

For at opsummere har Nazonex en række vigtige fordele: lav hyppighed af alvorlige bivirkninger, høj koncentration efter kunstvanding af næsevejene, hastighed af handling og bevist effektivitet, mangel på ethanol. Men der er også et minus - en høj pris. Prisen for medicinen afhænger af antallet af doser. Hvis der er 60 af dem - fra 460 rubler., Hvis 120 - fra 805 rubler. op til 1000 gnide. Og denne faktor kan ikke diskonteres, især hvis det tager lang tid at heles..

Rundtur på apotekshylderne: Nazonex-analoger - fra kvalitet til pris

Sortimentet af hormonelle inhalatorer, der har de samme indikationer som det pågældende stof, er ret bredt. De kan have et andet aktivt stof, men har en lignende (kompleks) virkning: eliminere betændelse, lindre hævelse, lindre kvælning og allergisymptomer. Prisen på nogle af dem er sammenlignelig med omkostningerne ved Nazonex, andre er billigere. En sammenlignende analyse af analoger giver dig mulighed for at finde den bedste mulighed for udskiftning. Så vi svarer på de vigtigste spørgsmål, som enhver potentiel køber af sådanne fonde stiller sig selv.

  • Flixonase (England) eller Nazonex - hvad skal man vælge? Den første koster 760-815 rubler., Så der vil ikke være nogen besparelser ved overtagelsen. Som regel køber de det, hvis der ikke er noget andet middel, og spørgsmålet om pris er ikke det værd. Hovedkomponenten i dens sammensætning er fluticasonpropinat (120 doser). Der er ingen signifikant forskel mellem medicin i recept, kontraindikationer og bivirkninger. Fordelen ved Flixonase er, at den ikke kun klarer allergisk rhinitis, men også eliminerer de sekundære manifestationer af denne patologi: rødme, hævelse, kløe i øjenlågene og lacrimation. Men det er kun tilladt at bruge det i pediatri fra 4 år.
  • Nasonex eller Avamys (UK) - hvilket er bedre til behandling af allergisk rhinitis? Det andet lægemiddel blev udviklet på basis af fluticasonfuroat, i en beholder indeholder 120 doser. Du kan købe det til 650 rubler. Sammensætningen er ikke forskellig, andre parametre er også identiske. Det vises fra 2 år. Ifølge pædiatriske otolaryngologer er Avamis mere velegnet til behandling af adenoidvækster. Det gendanner nasal vejrtrækning, fjerner ødemer og stopper væksten af ​​adenoider. Det tolereres bedre og provoserer ikke tørhed og næseblod. Men Avamis bruges ikke til forebyggelse.
  • Hvilket er bedre - Desrinitis (Israel) eller Nazonex? Prisen på israelsk medicin er fra 390 til 430 rubler. Spektret for dets virkning er noget bredere: det eliminerer ikke kun allergiske manifestationer, men også den inflammatoriske proces i nasopharynx. Det kan også bruges til behandling af astma og KOL. Resten er ingen forskel.
  • Fluticason. Hvordan adskiller det sig fra Nazonex? Dette er en spray, der indeholder fluticasonpropionat og ikke-alkoniumchlorid. Prisen for medicinen er fra 350 rubler. Det giver ikke farlige bivirkninger, men det bekæmper aktivt kronisk og akut næsehæmning. For børn kan det bruges fra 4 år.
  • Nazonex eller Nazarel (Tjekkiet) - hvilket er bedre med hensyn til effektivitet, "bivirkning" og pris? Nazarel indeholder fluticasonpropinat i en mængde på 120 doser. Solgt for 320 rubler. Virkningen af ​​disse lægemidler er fuldstændig den samme: De behandler meget succes akut og allergisk rhinitis og lindrer hurtigt overbelastning. Ingen af ​​dem er ringere end den anden med hensyn til effektivitet og hastighed. Ulempen ved Nazarel er, at den kun produceres i en dosis - 50 mg i 1 dosis. Og i modsætning til Nazonex må det kun bruges fra 4-årsalderen, mens dens "konkurrent" kan udnævnes fra 2 år. Derudover forekommer på listen over hans "bivirkninger" bedøvet vækst hos børn.
  • Sinoflurin. Kan dette hjemmemiddel konkurrere med Nazonex? Hvis vi taler om prisen, så ja, fordi det er 320 rubler, det vil sige næsten 3 gange lavere. Lægemidlet hører til den samme gruppe af glukokortikosteroider, men har en anden sammensætning - det indeholder fluticasonpropionat. Det lindrer effektivt betændelse. Tilladt fra 4 år.
  • Nasobek. Dette er den mest billige "rival" af Nazonex: du kan købe den til 170 rubler. Tidligere blev det produceret af to virksomheder - Teva (Israel) og Aivex Pharmaceuticals (Tjekkiet). Men i 2011 udløb det tjekkiske selskab registreringstilladelsen, så Teva er den eneste leverandør af denne medicin til det russiske marked. Lægemidlet indeholder beclamethason i en mængde på 200 doser. Denne spray bekæmper ikke kun rhinitis, men giver også en immunsuppressiv effekt (øger cellulær immunitet) og reducerer mængden af ​​slim i næsen. Det anbefales også at bruge det til vasomotorisk rhinitis. Det forårsager sjældent bivirkninger, men dets anvendelse er kun tilladt fra 6 år gammel, og det kan ikke bruges til forebyggende formål. Medicinen er strengt forbudt i 1. trimester af graviditeten.

Vigtig! Da alle de anførte midler er hormonelle lægemidler, kan de føre til en hormonel ubalance. Derfor kan du ikke bruge dem uden aftale for uafhængigt at øge dosen eller behandlingsvarigheden.

Tænk som en farmaceut: valg af subtiliteter

Så hvis lægen skrev dig en recept til køb af Nazonex, er det slet ikke, fordi han er i samspil med farmaceuterne og ønsker at give dem en fortjeneste. Dette er virkelig et dyrt lægemiddel, men det vil bestemt lindre alle de patologiske symptomer på allergisk rhinitis, vil ikke lade denne tilstand udvikle sig, og det er usandsynligt, at det provoserer bivirkninger. Eksperter mener, at dette er et universelt middel til behandling af slimhinder som følge af et angreb på allergener. Når det påføres to gange i hver næsebor af lægemidlet (120 doser), er det nok i 2 måneder.

Hvis du beslutter ikke at spare på helbredet, men pludselig viste det sig, at Nazonex ikke er på apoteket, er du velkommen til at købe Flixonase eller Avamis. Disse er værdige "konkurrenter" af den belgiske medicin. Effekten vil være den samme, risikoen for bivirkninger øges ikke, og du vil endda reducere dine udgifter lidt. Men husk: de er kun egnede til behandling. Hvis du vil beskytte dig selv mod en allergisk rhinitis, vil de her være ubrugelige.

Hvis du er klar til at bruge ikke mere end 300-400 rubler på behandling, men du bestemt ønsker en importeret medicin, så spørg lægen til at ordinere dig noget fra følgende liste: Desrinitis, Fluticasone, Nazarel. Hvis du har tillid til den indenlandske producent, hjælper Sinoflurin dig! Han har et ret godt omdømme blandt læger og allergikere med erfaring..

Nå, budgettet er Nasobek: det koster næsten 6 gange billigere end Nazonex! Hvad kan fangsten være? Dets biotilgængelighed (evnen til at trænge ind i den systemiske cirkulation og påvirke den hormonelle baggrund) når den anvendes topisk er 1%, mens den i Nazonex er 0,1%. Derudover anbringes det i en plast snarere end i en glasbeholder. En sikkerhedsmarkør for et lægemiddel er normalt dets aldersgrænse. Og her mister Nasobek - er tilladt fra 6 år mod 2 år på Nazonex. Gå til anmeldelser. Cirka 80% af de adspurgte vurderede Nazonex-effektiviteten positivt. Med hensyn til Nasobek er hans statistik over positive og negative ratings forskellige - 60:40, og henvisninger til “bivirkninger” er mere almindelige.

Den vigtigste klage, som patienter fremsætter til Nazonex, er omkostninger. Der er selvfølgelig analoger af denne medicin, men det må forstås, at glukokortikosteroider i princippet ikke er inkluderet på listen over billige lægemidler, da deres produktion er en kompleks teknologisk proces, og dyre råvarer er nødvendige for deres fremstilling. Derfor er det næppe værd at vælge den billigste medicin, fordi en lav pris normalt ikke koster den højeste kvalitet.